Redhand

Nadchodzi HTTP/2


Nadchodzi HTTP/2

Porównując obecny internet i technologie, z tymi z końca lat 90-tych, okazuje się, że ten okres dzieli przepaść. Nie jest co prawda nic odkrywczego w tym stwierdzeniu, ale zaskakująca jest jedna rzecz – protokół HTTP czyli fundament, na którym oparta jest komunikacja Przeglądarka → Server www, nie zmienił się praktyczne od 1999 r kiedy została wydana obecnie obowiązująca wersja HTTP/1.1.

Od tego czasu strony internetowe mocno ewoluowały. Nie są to już proste struktury, o niewielkich rozmiarach, ze sporadycznie występującymi zasobami multimedialnymi - wręcz odwrotnie. Coraz częściej aby przeglądarka mogła wyświetlić użytkownikowi stronę, musi pobrać kilkadziesiąt albo i więcej plików tj. wykonać adekwatną ilość zapytań do serwera www, a to zużywa zasoby i obciąża sieć. Generalnie protokół HTTP w obecnej formie nie jest zbyt dostosowany do coraz bardziej rozbudowanych i „zasobo-żernych” stron czy sklepów internetowych.

Odpowiedzią na zmieniające się potrzeby internetu było rozpoczęcie przez Google prac nad SPDY - czyli bazowanym na TCP protokołem warstwy aplikacji do transmisji treści web, w celu przyspieszenia komunikacji. Był to projekt eksperymentalny, który miał na początku przyspieszyć wyłącznie usługi serwowane przez Google. Koncepcja została jednak entuzjastycznie przyjęta przez środowisko i wdrożona zarówno w wielu przeglądarkach jak i oprogramowaniu serwerowym.
Klienci korzystający z naszych usług w zakresie hostingu stron internetowych, mogą cieszyć się dostępem do tej nowinki technicznej już od 2013 roku, kiedy to uruchomiliśmy wsparcie dla SPDY na naszych serwerach.

Od tygodnia internet żyje informacją o opublikowaniu przez IETF, informacji o zakończeniu prac nad standaryzacją HTTP/2. Nowa wersja ma sprostać dzisiejszym wymaganiom internetu. Będzie bazować na doświadczeniach zebranych podczas eksperymentowania Google ze SPDY, co ma przynieść znaczne przyspieszenie ładowania stron. Część przeglądarek (Chrome, Firefox 36 ,Internet Explorer 11 na Windows 10) ma przygotowane już wsparcie dla nowej wersji protokołu, lecz musimy zaczekać jeszcze na odzew producentów oprogramowania serwerów www. Póki co jedynie IIS w wersji na Windows 10 oraz OpenLiteSpeed obsługuje HTTP/2.

Dostosowanie oprogramowania na serwerach Redhand, będzie ukończone do końca tego roku.
Mamy nadzieję, że 2016 rok, przywitamy komunikując się już za pomocą HTTP/2.